Відкрита лекція Сергія Дєнєжнікова на тему: «Розвиток управлінської думки епохи Середньовіччя та Нового часу»

Відкрита лекція Сергія Дєнєжнікова на тему: «Розвиток управлінської думки епохи Середньовіччя та Нового часу»

  3 вересня 2024 року відбулася відкрита лекція завідувача кафедри менеджменту освіти та педагогіки вищої школи Сергія Дєнєжнікова на тему: «Розвиток управлінської думки епохи Середньовіччя та Нового часу»

  Сучасні освітні організації у своїй діяльності стикаються з факторами інтернаціоналізації та глобалізації, зростаючою невизначеністю та складністю зовнішніх впливів, зростанням ринкової конкуренції. За таких умов традиційні підходи до управління виявляються неефективними. Вивчення еволюції менеджменту допоможе краще зрозуміти його нинішній стан та тенденції розвитку. Він надає можливість організаціям та менеджерам адаптуватися до динамічних умов зовнішнього середовища, розробляти ефективні управлінські практики з урахуванням сучасних вимог освіти, бізнесу, суспільства та економіки.

  В епоху Середньовіччя провідну роль у суспільстві відігравала релігія. Одним із найвідоміших ідеологів середньовічної Європи був італійський богослов Фома Аквінський. У своїх роботах він трактує такі економічні категорії як багатство, обмін, вартість (цінність), торговельний прибуток, гроші, лихварський відсоток. Управлінські ідеї на той час також відбито у міському праві і цехових статутах. Одним із найбільш ранніх прикладів міського права є Магдебурзьке, що склалося в XIII ст. У містах з магдебурзьким правом створювалися виборні органи самоврядування та суду, встановлювався порядок вибору влади та їхніх функції, основні норми цивільного та кримінального права, порядок торгівлі, діяльність ремісничих цехів та купецьких об’єднань.

  Розвиток ремесла, торгівлі призвів до збільшення обсягів комерційних операцій, що своєю чергою, викликало гостру потребу у раціоналізації таких функцій як облік, аналіз та контроль. Лука Пачолі був найвідомішим математиком доби італійського Ренесансу. В наші дні Л. Пачолі найбільш відомий завдяки першому опису у своїй роботі системи бухгалтерського обліку за методом подвійного запису. Даний метод обліку фінансової інформації і зараз широко застосовується на підприємствах.

  Одним з перших ідеологів ринкових відносин був Ніколо Макіавеллі. У своїй найвідомішій праці «Государ» він дав практичне керівництво з управління державою. У трактаті Макіавеллі багато уваги приділяв дослідженню якостей, якими має бути наділений верховний правитель і навіть сформулював низку принципів, відповідно до яких необхідно управляти державою. «Государ» вже майже 500 років є настільною книгою багатьох великих політиків різних країн, а самого Макіавеллі небезпідставно вважають основоположником західного менеджменту.

  Студенти, викладацький склад та гості лекційного заняття залишились задоволені плідною дискусією.